Tütün Çantası Çeşitleri

Akdeniz Anemisi (Talasemi) Nedir?, akdeniz anemisi (beta talasemi) taşıyıcılığı ve hastalığı

Akdeniz anemisi tıp dilinde beta talesemi anne ve babadan çocuklarına geçen bir kan hastalığıdır. Bu hastalık önlenebilir. İnsanlarda aynı özelliğe sahip genlerden iki tane ardır. Eğer bu genlerden bir anneden bir babadan çocuğa geçer. Eğer geçen iki gende normalse çocuk Akdeniz anemisi hastalığına sahip olmadan doğar. Gelen genlerden bir tanesi bozuk ise çocuk taşıyıcı iki tanesi de bozuk ise çocuk hasta olarak doğar. Akdeniz anemisi testi ile hastalık ortaya çıkar.

Akdeniz Anemisi Nasıl Anlaşılır

Akdeniz anemisi kalıtsal bir hastalıktır. Akdeniz anemisi taşıyıcılarında hiçbir sorun görünmezken taşıyıcı olan anne babaların çocuklarında ciddi sorunlar gözlemlenir. Akdeniz anemisi test adı Talasemi hemoglobin elektroforozidir. Bu test sayesinde  çocukta Akdeniz anemisi olup olmadığı anlaşılır. Akdeniz Anemisi Kaç Yaşında Ortaya Çıkar? Sorusu oldukça sık sorulan sorular arasında yer alır. Bu hastalık çocukluktan itibaren kendisini belli eder. Yaşamlarının ilk yılında ağır bir kansızlık yaşayan çocuklar bu şekilde hastalıkla ilgili ilk ipucunu vermiş olurlar. Akdeniz anemisine sahip olan çocuklarda gelişme geriliği, akciğer, kalp ve pankreas gibi bölgelerde sorunlar görülebilir. Bunun dışında Akdeniz anemisine sahip olan çocuklarda dalak büyümesi ve yüz kemiklerinde değişiklikler gözlemlenir.

Akdeniz Anemisi Tedavisi

Akdeniz anemisinin tedavisi hastalığınızın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Eğer hafif bir talesimiye sahipseniz hiçbir tedaviye ihtiyaç duymazsınız. Hafif telesiminim kansızlık dışında başka bir belirtisi yoktur. Orta talesimi ise hafif talesiminin biraz daha ciddi halidir. Bu tarz talesemiye sahip olan kişilerin kan nakli ve folik asit takviyesi ile tedavi edilebilir. Şiddetli taleseminin tedavisi ise diğer tedavi yöntemlerinden biraz daha ağırdır. Bu hastalığa sahip olan kişiler kemik iliği almak için ameliyat, ciddi sorunların gözlemlendiği vakalarda kemik iliği nakli, folik asit ve kan takviyesi yapılarak tedavi edilebilir. Akdeniz Anemisi Belirtileri kendisini kansızlıkla birlikte gösterir. Geçirdiğiniz anemi şiddetine göre belirtilerde artış göstermektedir.  Akdeniz anemisine sahip olan çoğu kişi bu hastalığı taşıdığından habersizdir. Hafif talesimi sahibi kimselerde belirli bir hastalık belirtisi olmadığı için anlaşılması zor bir hastalıktır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: