Tütün Çantası Çeşitleri

Alerji Nedir?, tanısı ve tedavisi nasıl yapılır?

Alerji nedir kısa bir tanımı yapılacak olursa alerji, bazı kişilerin çoğu insan için zararsız olan ve günlük hayatında kokusunu duyduğunda, dokunduğunda ya da yediğinde onlara zarar vermeyen yiyecek, içecek vb. şeylerin bazı insanlara zararlı gelmesi ve onların vücuduna olumsuz yönde etki etmesine denir. Alerji yalnızca yiyecek ve içecek türü şeylerde ortaya çıkmaz bazı insanların kedi, köpek gibi hayvan tüylerine alerjileri olabilir. Polen, ev tozu akrası, küf vb. şeylerde alerji çeşitlerinden bazılarıdır. Alerjinin genetik kaynaklı olduğu düşünülür. Çoğu zaman bu böyle olsa da bazı özel durumlarda yani vücudun zayıf düştüğü durumlarda hamilelik, hastalık gibi dönemlerde vücut bazı alerjen maddelere beklenmeyen ve normal olmayan alerjik tepkimeler gösterebilir. Alerji kronik hastalık bakımından aile hekimlerinin birinci sırada gösterdikleri hastalıklardandır. Bu alerjik reaksiyonlar yalnızca bir burun akıntısı ya da cilt kızarıklığından öte çocuklarda beyin hasarı ve düşünme bozukluğu gibi etkiler ile de kendini gösterebilir.

Alerji Nedir Çeşitleri Belirtileri Ve Tedavisi

Alerji belirtileri alerji çeşitlerine göre farklılık gösterirler. Öksürük, burun akıntısı, hapşırma, kızarıklık, boğazda gıcık, öksürük, geniz akıntısı, tıkalı burun gibi farklı reaksiyonlarla karşımıza çıkabilir. Alerjilerin birçok çeşidi olduğu gibi bir çok da belirtisi vardır. Alerji çeşitlerini detaylı bir şekilde inceleyerek alerji belirtilerinin kendisini nasıl gösterdiğini öğrenebilirsiniz. İşte alerji çeşitleri;

Arı Sokması: eğer arılara karşı bir alerjiniz olup olmadığını bilmiyorsanız arı sokması sizin için tehlikeli bir hal alabilir. Arının iğnesini soktuğu bölgede ağrı ve şişlik kısa süre içerisinde kendiliğinden geçer. Ancak bu ağrı ve şişme uzun bir süre devam ederse mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna giderek uzman yardımı almalısınız. Çünkü arıya karşı bir alerjiniz varsa alerji anaflaksiye kadar gidebilir.

Anaflaksi: alaerji sahibi olan bir kişinin vücudunun alerjiye karşı verdiği reaksiyonlar arasında en tehlikeli ve ölümcül olanı anaflaksidir. Nefes almada güçlük çekme, bilinç kaybı gibi belirtiler ile kendini gösterir. Bu belirtiler kendisini olaydan 2 saat sonrada gösterebilir. Kişi tedavi uygulanıp hastaneden taburcu edildikten sonra 72 saat boyunca kortizon ilacı kullanmak durumundadır.

Alerji Tedavisi

Alerji tedavisi İlaç, aşı ve alerjen maddelerden uzak durmak gibi 3 farklı yöntem uygulanarak gerçekleştirilir. Bir kişinin alerjen maddelerden uzak durması neredeyse imkansızdır bu yüzden hasta ilaç tedavisine alınır. İlaç tedavisi hastanın alerjisinin baskılanmasını sağlar yani geçicidir. Alerji tedavisinde en etkili yöntem kesinlikle aşı yöntemidir. Alerji tedavisi bitkisel bir şekilde de gerçekleştirilebilir. Ancak alerjisi olan kişinin en yakın sağlık kuruluşundan yardım alması ve bir doktor tarafından muayene edilmedikçe herhangi bir tedaviye başlamaması kendi sağlığı açısından önemlidir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: