Tütün Çantası Çeşitleri

Alkol bağımlılığı, Kimler alkol bağımlısı olabilir?

Her ne kadar ülkemizde bazı problemler çok yoğun olarak görülmese bile, yurtdışında en büyük sorunlar alkol bağımlılığı nedeniyle ortaya çıkabilir. Rusya İngiltere ve Litvanya gibi ülkelerde alkol bağımlılığı son derece yüksek seviyelere kadar çıkabiliyorken, Türkiye’de ise bu oran bir miktar daha düşük kalır. Bu tablonun ortaya çıkmasındaki en önemli nedenlerinden bir tanesi de genellikle kültürlerle ilgili olmakla birlikte, aynı zamanda yüksek fiyatların da etkili olduğu söylenebilir. Alkol bağımlılığı; Türkiye içerisinde % 3 lük bir orana sahiptir. Ancak alkol bağımlılığının normal alkol kullanımından ayırt edebilmek son derece önemlidir. Normal alkol kullanımı, kişiler için çok ciddi bir problem oluşturmazken; alkol bağımlılığı hem sosyolojik olarak, hem de tıbbi olarak çok büyük problemlere yol açabilmektedir. alkol bağımlılığı ile birlikte ortaya bazı sorunların kronikleşirek çıktığını da söylemek mümkündür.

Peki alkol bağımlılığı nasıl anlaşılır ?

Eğer tam olarak alkol bağımlılığını anlayabilmek istiyorsanız, bunun bazı özel belirtileri olduğunu bilmeniz gerekiyor. Her yoğun alkol kullananı, alkol bağımlısı olarak görmek yanlıştır. Ancak her alkol bağımlısı yoğun olarak alkol kullanmaktadır. Alkol bağımlılığının belirtileri; ağırlıklı olarak ellerde titreme ve sürekli olarak alkol istemeyle kendisini belirtir. Ayrıca alkol alınmadığı zamanlarda insülin hormonunun bozulması nedeniyle bu tarz alkol bağımlılığı olan kişilerde insülin dengesizliği de görülebilmektedir. Ayrıca, en önemli alkol bağımlılığı belirtilerinden bir diğeri de gözlerin kararması ile ilgilidir. Göz kararması ve baş dönmesi tüm bunlarla beraber gerçekleşiyorsa ve bu ortaya çıkan nedenler alkol alınmaması sebebiyle oluşuyorsa, muhtemelen alkol bağımlılığı vardır.

Alkol bağımlılığı nasıl tedavi edilir ?

Aslında çok da büyük bir rahatsızlık olarak görülmeyen alkol bağımlılığı, tedavisi son derece doğal yollarla yapılabilir. Ancak alkol bağımlılığını önleyebilmek için öncelikli olarak sizlerin kendi iradenizi son derece burada ön plana çıkarmanız şarttır. Aksi takdirde hiçbir ilaç veya klinik sizlere destek olmayacaktır. Genellikle alkol bağımlılığı klinikleri bu alanda hizmet verilen alkol bağımlılığını % 80 oranlarına kadar azaltabilen bu tarz kuruluşlar, son derece popülerdir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: