Tütün Çantası Çeşitleri

E-Devlet Veraset İlamı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

21 Ağustos 2018

Veraset ilamı nedir ve nasıl çıkarılır? konularına cevap arayan kişiler açısından bilinmesi gereken en önemli konu veraset ilamı çıkarmanın yöntemi olmalıdır. Vefat eden kişinin bıraktığı miras üzerinde kimlerin hak sahibi olduğunu gösteren belge olan veraset ilamı mirasçılık belgesi olarak da adlandırılmaktadır. Veraset ilamı vefat eden kişinin mirasçılarının dahil olduğu mahkeme kararı ile veya noterden çıkarılabilen belgedir.

Veraset ilamı çıkarmak için mirasçıların kimlik ibraz ederek vefat eden kişinin yasal mirasçıları olduklarını ispat etmeleri gerekir. Mirasçılar veraset ilamı içersinde belirtilen oranda taşınabilir veya taşınamaz mirasa (mallara) hak kazanırlar. Veraset ilamı sorgulaması yapmak isteyen kişiler, E-Devlet girişi ile veraset ilamı sorgulaması yapılabilmektedir. E-Devlet veraset ilamı sorgulaması E-Devlet sistemi ile kişilerin güncel bilgilerle kolay netice almasını sağlamaktadır.

E-Devlet Veraset İlamı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Vatandaşları devlet tarafından verilen hizmetlere elektronik ortamda ulaştıran bir sistem olan E-Devlet kişilerin devlet kurumlarına ve kurumların verdiği hizmetlere kolayca erişimini sağlamakta ve vatandaşların güvenli olarak hizmet alınmasını hedeflemektedir. Tek bir noktadan kamu hizmetlerine erişim sağlayabileceğiniz sistem bünyesinde E-Devlet veraset ilamı sorgulaması hizmeti de bulunmaktadır.

E-Devlet veraset ilamı sorgulama işlemi yapmak için öncelikle mevcut olan E-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapılması gereklidir. Elektronik imza veya e-imza ve kimlik doğrulama sisteme giriş yapmanız için gerekli adımlar olacaktır. T.C. kimlik bilgilerinizin doğrulanması ile sisteme giriş yaptıktan sonra veraset ilamı sorgulama bölümünden sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Vatandaşlara Verilen Hizmetler Nelerdir?

Kamu kurumlarının belge ve bilgilerinin paylaşımının elektronik ortamda yapıldığı bir devlet kapısı olan E-Devletin vatandaşlara verdiği hizmetleri şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Vatandaşları bilgilendirme hizmetleri mevcuttur.
  •  Ödeme işlemleri sistem içersinde mevcuttur.
  • Tüm elektronik hizmetler mevcuttur.
  • Kuruluş ve kurumlara kısa yollar ile ulaşım hizmetleri mevcuttur.

E-Devlet hizmetlerinden yararlanmak ve elektronik hizmet ortamına hızlı erişimle buluşmak oldukça kolaydır. Şifre veya mobil imzanızı kullanarak doğrulama almanız ve sisteme erişmeniz mümkün olmaktadır. Sisteme giriş yaptıktan sonra hizmet almak istediğiniz belge ve bilgilere ulaşarak size sunulan hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: