Tütün Çantası Çeşitleri

Edebi Makale Nasıl Yazılır?

Edebi makale, edebiyat, dil ve sanat gibi konuları ve bu konular ile bağlantılı konuları ele alıp inceleyen makale türüdür.

Bir edebiyatın, dilin ya da sanatın tarihsel gelişimini ve belli başlı özelliklerini konu edinen, ”edebi makale” açık ve doğru bilgiyi, insanlara aktarmayı, amaç edinmiştir. Bir edebi makale yazarının, konusunun uzmanı olması gerekir. Çünkü her insan edebiyat, dil ya da sanat konularında yeterli bilgiye sahip değildir. O nedenle bu tür makaleler, edebiyat ve sanat alanında kariyerini geliştirmiş ve bu alanlarda ayrıntılı araştırmalar yapmış, işinin ehli kişiler tarafından yazılmış olmalıdır. Bu şekilde gerçek ve doğru bilgileri yansıtan bir makale, insanlara fayda sağlayacak ve edindikleri bilgiler ışığında hayatlarını şekillendireceklerdir.

Edebi makale Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir edebi makale, kendi alanındaki en doğru bilgiyi insanlara aktarıyor olmalıdır. Bu doğru bilgi aktarımını yapabilmek için dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır.

 • *Öncelikle edebi makaleye konu olacak unsuru belirlemek gerekir.
 • *Makale konusuyla ilgili, detaylı bir araştırma yapmak gerekir.
 • *Toplanan verilerin doğruluğundan emin olmak gereklidir.
 • *Makale konusuna yönelik kaynak taraması yapmak gerekir.
 • *Bütün bilgi dağarcığı toplandıktan sonra, yazımda sade bir dil kullanmalıdır.

İnsanların bilgi dağarcığını daha da zenginleştirmeyi amaçlayan, edebi makale, bu unsurları içermelidir. Çünkü edebi bir makalede yer alan bilgiler, insanların algısında doğru olarak kabul edilir ve insanlar bu bilgiyi sorgulama gereği duymadan hayatlarında öğrendikleri bu bilgileri uygulamaya başlarlar.

Edebi Makalenin Özellikleri

Edebiyat, dil ve sanat konuları ile ilgili bilgileri açıklamayı ve bu açıklamaları insanların zihinlerine sunmak isteyen edebi makale türünün, taşıması gereken bazı özellikler vardır. Başarılı bir edebi makalenin taşıması gereken özellikler şunlardır.

 • *Makale açıklayıcı olmalıdır.
 • *İnsanlara gerçek bilgiyi veriyor olmalıdır.
 • *Özgün bir makale olmalıdır.
 • *Konunun uzmanı tarafından yazılmış olmalıdır.
 • *Verdiği bilgiler, kanıtlanabilir olmalıdır.
 • *Makalede, herkesin rahatça anlayabileceği sade bir dil kullanılmalıdır.

Bütün bu özellikleri içinde taşıyan bir edebi makale, somut bilgiyi insanların kullanımına sunmuş demektir. Edebiyat ve sanat ile ilgili bilgi dağarcığını geliştirmek isteyen ya da bu konularla ilgili araştırma yapan bir kişiye de böyle bir makale kaynaklık edebilir seviyededir. Bu şekilde yazılmış başarılı bir makale, yeni bilgiler öğrenilecek bir hazine gibidir. Sonrasında İnsanların yapması gereken tek şey de, bu eşsiz ve kusursuz hazineyi keşfetmeleridir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: